خانه / اخبار / اکوادور در پی اعطای پناهندگی سیاسی به آسانژ

اکوادور در پی اعطای پناهندگی سیاسی به آسانژ

assange

«رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور اکوادور اعلام کرد که کشورش به «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت «ویکی لیکس» پناهندگی سیاسی اعطا کرده تا او را از خطر مرگی که تهدیدش می‌کند نجات دهد.

خبرگزاری «آندس» در این خصوص نوشت: «کوره‌آ» گفت، کاملا واضح بود که هیچ تضمینی برای رسیدگی قضایی به پرونده «آسانژ» وجود ندارد و خطر مرگ این روزنامه‌نگار استرالیایی را تهدید می‌کند.

رئیس جمهور اکوادور همچنین آزار و اذیت سیاسی اعمال شده توسط آمریکا علیه «آسانژ» به علت افشای اسناد طبقه‌بندی شده واشنگتن و نیز احتمال صدور حکم اعدام برای وی را مورد انتقاد قرار داد.

وی اظهار کرد که اگر جرم «آسانژ» افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده می‌باشد چرا رسانه‌هایی که اطلاعات درز داده شده را انتشار دادند محاکمه نمی‌کنند.

هفته گذشته «ریکاردو پاتینیو» وزیر امور خارجه اکوادور نیز دراین خصوص گفت اکوادور همچنان از «آسانژ» محافظت می‌کند؛ وی تمایل کشورش را نسبت به مذاکره در مورد پرونده افشاگری «آسانژ» با دولت‌های انگلیس و سوئد ابراز کرد و گفت که هدف از این کار یافتن راه حلی برای آزادی روزنامه‌نگار استرالیایی می‌باشد که از ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ (خرداد سال ۱۳۹۱) به عنوان پناهنده سیاسی در سفارت اکوادور در «لندن» پایتخت انگلیس حضور دارد.

مؤسس «ویکی لیکس» از سوی دادگاه سوئد نیز به اتهام ارتکاب به جرایم تجاوز جنسی محکوم شده است؛ « آسانژ» تمامی این اتهامات را رد کرده و اطمینان می‌دهد که صدور فرمان دستگیری او از سوئد تنها یک نقشه فریبنده برای تحویل دادن او به ایالات متحده آمریکا است.

در سال ۲۰۱۰ اسناد محرمانه‌ای پیرامون خشونت‌ها و بی نظمی‌های مرتکب شده توسط آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق به وسیله «آسانژ» در سایت جنجالی «ویکی لیکس» منتشر شد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا