خانه / تیتر یک / کیتو؛ پایتخت فرهنگی آمریکای لاتین

کیتو؛ پایتخت فرهنگی آمریکای لاتین

کیتو، پایتخت اکوادور، واقع در شمال این کشور آمریکای جنوبی است. ارتفاع این شهر ۲۸۵۰ متر از سطح دریا است که سبب شده این شهر دومین پایتخت بلند جهان باشد.
جمعیت این شهر بنا بر آخرین سرشماری‌ها حدود ۱۵ میلیون نفر است و حدودا ۲۹۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.
کیتو در سال ۲۰۱۱ توسط یونسکو به عنوان «پایتخت فرهنگی آمریکای لاتین» انتخاب شد. انتخاب کیتو به عنوان پایتخت فرهنگی آمریکای لاتین فرصتی درخشان برای این کشور است تا در میان کشورهای دیگر نه تنها به خاطر تاریخش بلکه به سبب توسعه فرهنگی‌اش در سال‌های اخیر شناخته شود.
دو علت بسیار مهمی که کیتو را به عنوان یکی از شهرهای ویژه جهان معرفی می‌کند، وجود مراکز تاریخی مطرح و شناخته شده در این کشور و کانون استقلال طلبی در این قاره در سال ۱۸۰۹ است. این ویژگی‌ها یونسکو را ترغیب کرد تا این شهر را به عنوان پایتخت فرهنگی آمریکای لاتین معرفی کند.
اینکه کیتو دومین پایتخت بلند جهان از لحاظ ارتفاع در جهان باشد تا حدودی جای بحث دارد زیرا لاپاز، در بولیوی، که بلندتر از این شهر است، پایتخت دولتی بولیوی است (یعنی جایی که دولت بولیوی در آن فعالیت می‌کند)؛ و در حقیقت سوکره که کم ارتفاع‌تر از کیتو است پایتخت قانونی بولیوی به شمار می‌رود.
کیتو در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب خط استوا واقع شده ‌است. بنای تاریخی‌ای که مشخص کننده خط استوا است به زبان محلی “لا میتاد دل موندو” (میانهٔ جهان) نامیده می‌شود.
به دلیل ارتفاع و موقعیت جغرافیایی این شهر، کیتو دارای آب و هوای معتدل مایل به سرد است که تقریبا در طول سال ثابت است؛ بیشینه دمای آن معمولا حدود ۲۵ درجه سانتیگراد در روز و کمینه دمای آن حدود ۱۰ درجه سانتیگراد در شب است. این شهر تنها دو فصل را تجربه می‌کند: تابستان (فصل خشک) و زمستان (فصل بارانی).
کیتو پس از گویاکیل دومین شهر پرجمعیت در اکوادور است.
انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا