خانه / اخبار / کوره‌آ خواستار پایان تحریم آمریکا علیه کوبا شد

کوره‌آ خواستار پایان تحریم آمریکا علیه کوبا شد

رئیس‌جمهور-اکوادور

«رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهور اکوادور طی آخرین نشست مطبوعاتی خود در سال ۲۰۱۴ که در جزایر «گالپاگوس» این کشور برگزار شد، از ایالات متحده آمریکا خواست تا تحریم جنایتکارانه خود علیه کوبا را که بیش از نیم قرن به طول انجامیده است لغو کند.

«کوره‌آ» تمایل آمریکا و کوبا برای از سرگیری روابط دوجانبه را ستود و ابراز امیدواری کرد که این موضوع در نهایت به اتمام تحریم جنایتکارانه ۵۳ ساله آمریکا ختم شود که تاکنون زندگی‌ها، ثروت‌ها و رفاه مردم کوبا را از آنها گرفته است.

رئیس‌جمهور اکوادور در این خصوص خاطرنشان کرد: تحریم در راستای اعمال فشار صورت گرفته بود؛ چه قدر خوب است که اراده هر ۲ کشور در راستای شروع مجدد روابط دیپلماتیک می‌باشد و انتظار داریم این موضوع منجر به پایان یافتن تحریم‌ها شود.

وی تصریح کرد که محاصره، نقض فاحش حقوق بین‌الملل است و از منشور سازمان ملل و سازمان کشورهای آمریکایی نیز پیروی نمی‌کند.

علاوه بر این، رئیس‌جمهور اکوادور اعلام کرد: مشکلات بزرگ اقتصادی که سیاست متخاصمانه اخذ شده توسط واشنگتن برای کوبا به وجود آورده، باعث شد ملت این کشور با مقاومت خود دستاوردهای فراوانی در حوزه پیشرفت بشری به دست آورند.

«کوره‌آ» همچنین ضمن اشاره به اینکه هیچ کشور آمریکای لاتینی نمی‌توانست تا این حد در برابر تحریم اقتصادی مقاومت کند اذعان داشت که کوبا این کار را طی بیش از نیم قرن انجام داده و اگر تحریم‌ها برداشته شوند، آن را مدیون هیچ فردی نیست.

وی در نهایت افزود که آغاز دوباره روابط کوبا و آمریکا می‌تواند عامل شادی برای تمام قاره آمریکا باشد و نهادهای همگرایی منطقه‌ای همچون جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب (سلاک) و اتحاد ملت‌های آمریکای جنوبی (اوناسور) باید از این اتفاق کاملا حمایت و پشتیبانی کنند.

رؤسای جمهور کوبا و آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته طی سخنرانی‌های تلویزیونی اعلام کردند پس از نیم قرن تعلیق، روابط دیپلماتیک خود را از سر خواهند گرفت.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا