خانه / اخبار / پیشنهادات اکوادور به اجلاس سران «سلاک» در کاستاریکا

پیشنهادات اکوادور به اجلاس سران «سلاک» در کاستاریکا

celac

«رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور اکوادور اعلام کرد که در سومین اجلاس سران جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب (سلاک) در روزهای ۲۸ و ۲۹ ژانویه سال جاری (۸ و ۹ بهمن ۹۳) ضمن بر عهده گرفتن ریاست موقت این سازمان، مجموعه‌ای از طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه خواهد کرد.

کوره‌آ تصریح کرد: اکوادور در حال آماده‌سازی یک سند با یک سری اهدافی است که بایستی این سازمان آن‌ها را دنبال کند.

رئیس جمهور اکوادور در طول گفت‌و‌گویی با خبرنگاران گفت: این سند شامل طرح‌های خواهد بود که اکوادور در سال جاری به عنوان رئیس موقت این سازمان منطقه‌ای آن را پیش خواهد گرفت.

کوره‌آ افزود: ما دوست نداریم از مسیر خود پرت شده و زمان را از دست بدهیم بلکه می‌خواهیم قاطعانه عمل کنیم.

وی همچنین گفت: این بلوک منطقه‌ای متشکل از ۳۳ کشور عضو بایستی اهدافی از قبیل سرمایه‌گذاری در علم و فن‌آوری، آموزش، بهداشت و کاهش در میزان فقر را دنبال کند.

رئیس جمهور اکوادور خاطر نشان کرد: نخستین نشست تاریخی چین و سران «سلاک» که در ماه جاری در پکن برگزار شد تاکید داشت که این سازمان بایستی به دنبال روابط حسنه با سایر سازمان‌ها باشد.

کوره آ در پایان گفت: جهان در آینده، جهانی است مملو از بلوک‌ها و اکوادور به تنهایی نمی‌تواند کاری در عرصه بین‌المللی انجام دهد؛ اما شاید به همراه کشورهایی همچون برزیل، مکزیک، کلمبیا و پرو بتوانیم حداقل تاثیر کمی در روابط منطقه‌ای، بین آمریکایی و سازمان کشورهای آمریکایی و حتی در سطح جهانی داشته باشیم.

وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان سلاک به تازگی در «پکن» پایتخت چین نشست ۲ روزه سلاک-چین را برپا کردند؛ این نشست در روزهای ۸ و ۹ ژانویه (۱۸ و ۱۹ دی ۹۳) با هدف افزایش همکاری‌ها بین کشورهای منطقه آمریکای لاتین و چین در پایتخت این کشور آسیایی برگزار شد؛ در این نشست چین متعهد به سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری طی ۱۰ سال آینده در بین کشورهای عضو سازمان سلاک شد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا