خانه / اخبار / وزیر خارجه اکوادور: پرونده آسانژ به شورای امنیت ارسال شود

وزیر خارجه اکوادور: پرونده آسانژ به شورای امنیت ارسال شود

پاتینیو-وزیر-خارجه-اکوادور

«ریکاردو پاتینیو» وزیر امور خارجه اکوادور در رابطه با مسئله «جولیان آسانژ» مؤسس سایت جنجالی ویکی‌لیکس که چند سال است در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده اعلام کرد که پرونده وی برای رسیدگی باید به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شود.

پاتینیو در ادامه بیان کرد: به عقیده من این پرونده باید به شورای امنیت ارسال شود و در همین حالت راکد نماند، نمی‌شود که یک انسان آنقدر مورد تحقیر قرار گیرد.

وی در ادامه نسبت به تأخیر دادستان سوئدی در تحقیق و به جریان انداختن پرونده «آسانژ» و اتهامات وی ابراز تأسف کرده و اعلام کرد که این قاضی سوئدی در مورد جرائم موجود علیه آسانژ بسیار دیر اقدام کرده است.

وزیر امور خارجه اکوادور در طول سخنانش به هزار روز اقامت آسانژ در سفارت این کشور در لندن نیز اشاره کرده و گفت که دولت اکوادور از هیچ کمکی برای هموار کردن مسیر تحقیقات پرونده و بازجویی‌های وی دریغ نخواهد کرد.

جمعه گذشته دادستانی سوئد اعلام کرده بود که قصد دارد پرونده مؤسس سایت ویکی‌لیکس را که از ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور به سر می‌برد را به جریان انداخته و او را در این مکان مورد بازجویی قرار دهد.

به این منظور «اینگیرید ایسگرن» دادستان سوئدی به همراه محققی از نیروهای پلیس این کشور به انگلیس آمده تا در مورد پرونده وی تحقیق کنند.

روز دوشنبه ده‌ها نفر از طرفداران آسانژ مقابل سفارت اکوادور در لندن تجمع کرده و خواستار آزادی وی شدند.

آسانژ به دلیل ترسش از استرداد وی به آمریکا و مجازات شدندش به جرم انتشار اطلاعات محرمانه(جرائم آمریکا در جنگ عراق و افغانستان) از سفارت اکوادور خارج نمی‌شود.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا