خانه / اخبار / وزیر خارجه اکوادور خواستار حمایت کشورهای منطقه از ونزوئلا شد

وزیر خارجه اکوادور خواستار حمایت کشورهای منطقه از ونزوئلا شد

پاتینیو-وزیر-خارجه-اکوادور

«ریکاردو پاتینیو» وزیر امور خارجه اکوادور طی سخنانی در مطبوعات رسمی کشور خود بر لزوم محافظت از ونزوئلا و ملت‌های منطقه در مقابل دخالت خارجی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه اکوادور در این خصوص خاطرنشان کرد: حفاظت از ونزوئلا مسئله‌ای اساسی و مهم است، نه تنها به علت مدیریت مستقلی که باید در حوزه نفت و ذخایر طبیعی خود داشته باشد، بلکه برای اجتناب از شرایطی که می‌تواند صلح را در منطقه ما تحت تاثیر قرار دهد.

پاتینیو یادآور شد که بعد از درخواست «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا، «رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهور اکوادور که به تازگی ریاست موقت جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک) را بر عهده گرفته حمایت خود را از این کشور آمریکای جنوبی از طریق این نهاد منطقه‌ای اعلام کرد تا بدین ترتیب مکانیسم جدید مذاکره با ایالات متحده آمریکا را بیابد.

وی همچنین افزود که وزرای امور خارجه اتحاد ملت‌های آمریکای جنوبی (اوناسور) برای تجزیه و تحلیل وضعیت روابط هر ۲ کشور و اتخاذ موضعی برای رد مداخله خارجی، در «کیتو» پایتخت اکوادور گرد هم خواهند آمد.

وزیر امور خارجه اکوادور همچنین اذعان داشت: ما در حال سازمان‌دهی یک نشست هستیم، با وزرای امور خارجه ونزوئلا و «ارنستو سامپر» دبیرکل سازمان «اوناسور» صحبت کرده‌ایم برای اینکه در این روزها نشستی متشکل از وزرای امور خارجه را هماهنگ کنیم و به درخواست مادورو پاسخ دهیم.

سه‌شنبه هفته گذشته مادورو از سامپر خواست که رهبری طرح دیپلماتیک مذاکره با ایالات متحده آمریکا را بر عهده بگیرد و همچنین از اعضای «سلاک» درخواست کرد که از طرح مذکور حمایت کنند تا بدین ترتیب حاکمیت این ملت آمریکای جنوبی را مورد پشتیبانی قرار دهند.

سامپر روز چهارشنبه در ونزوئلا بود و تمایل خود را برای همکاری جهت بهبود روابط میان آمریکا و این کشور آمریکای لاتینی ضمن احترام به حاکمیت آن ابراز داشت.

اکوادور که به عنوان ناظر در مذاکرات میان دولت ونزوئلا و اپوزیسیون این کشور شرکت داشته است، به تقویت نهادهای مختلف این کشور کمک خواهد کرد تا از ایجاد بی‌ثباتی رواج یافته توسط بخش‌های راست جلوگیری کند.

پاتینیو تصمیم آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید علیه مقامات ونزوئلا را محکوم و چنین اقدامی را تدبیری یکجانبه از سوی آمریکا توصیف کرد.

وی گفت که «سلاک» نیز اخیرا در اجلاس خود در «سن خوزه» پایتخت کاستاریکا، این تصمیم یکجانبه را رد کرده و در آینده نیز همچنان آن را رد خواهد کرد.

وزیر امور خارجه اکوادور تصریح کرد که آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و کارائیب در روند اتحاد تجاری و اقتصادی خود پیشرفت کرده‌اند که البته این امر از سوی آمریکا و متحدانش مورد تهدید قرار گرفته است.

پاتینیو در پایان افزود: باید مراقب این مسئله بود، باید از صلح در برابر مداخلات خارجی مراقبت کرد.

کنگره ایالات متحده آمریکا در ۱۰ دسامبر سال گذشته میلادی (۱۶ آذر ۹۳) تحریم‌هایی را علیه ونزوئلا تصویب و علت آن را حمایت دولت این کشور آمریکای جنوبی از نقض حقوق بشر طی تظاهرات‌های برگزار شده بین ۱۲ فوریه و ۳۰ مه ۲۰۱۴ (۲۳ بهمن ۹۲ تا ۹ خرداد ۹۳) اعلام کرد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا