خانه / آشنایی با اکوادور / نقش وسایل ارتباط جمعی در جامعه اکوادور

نقش وسایل ارتباط جمعی در جامعه اکوادور

مطبوعات-اکوادور

نفوذ مطبوعات بر تحولات سیاسی جامعه اکوادور به قرن هیجدهم باز می گردد، یعنی هنگامی که «فرانسیسکو خاویر سانتاکروز» روزنامه ای را که در نهضت استقلال طلبانه تاثیر گذاشت منتشر ساخت.

در اوایل دهه های تاسیس جمهوری، بیشتر نشریات علیه دولت وقت انتقاداتی داشتند. از جمله نشریه «کوسموپولیتا» که علیه دولت «گارسیامورنو» انتقاد به عمل می آورد. اولین روزنامه ای که سردبیر آن به مشکلات سیاسی جامعه می پرداخت روزنامه «ال تلگرافو» بود که در سال ۱۸۸۴ تاسیس شد و هنوز نیز نفوذ خوبی در جامعه دارد.

به طور کلی روزنامه هایی که به مشکلات جامعه می پردازند از تیراژ بالایی برخوردار هستند. روزنامه هایی که در کیتو و گوایاکیل چاپ می شود عمدتا مستقل هستند و در سرتاسر کشور منتشر می شوند.

سرویس اخبار بین المللی بیشتر روزنامه ها از خبرگزاری های ال پائیس، یونایتدپرس و فرانس پرس تغذیه می شود.

روزنامه «ال تلگرافو» عمدتا منعکس کننده افکار و دیدگاهها همسو با دولت اکوادور است و از این منظر به بررسی مشکلات و مسائل جامعه می پردازد.

روزنامه «ال کومرسیو» از تیراژ قابل توحهی برخوردار است. این روزنامه عمدتا عقاید و نظرات مخالف دولت را منتشر می کند  و اخبار همسو با جریان اپوزیسیون را بیشتر منعکس می کند. رویه روزنامه نگاری نیز عمدتا از روزنامه های آمریکایی الگو می پذیرند.

با توجه به تعداد زیاد ایستگاه های رادیویی در اکوادور، این رسانه گروهی نفوذ زیادی در بین مردم دارا است. لیکن اکثر این ایستگاه ها، تجاری هستند. در سالهای اخیر تلاشهای زیادی در جهت بهره برداری از ارتباطات ماهواره ای به عمل آمده است. برخی از رادیوها نیز که وابسته به گروه های خاص مذهبی، سیاسی و اقتصادی است از آمریکا پخش می شود.

شبکه های تلویزیونی نیز عمدتا به بخش خصوصی تعلق دارند و معمولا در پخش برنامه های خود جنبه های تجاری مد نظر قرار می دهند. فیلمهای سینمایی عمدتا محصول آمریکا هستند و فرهنگ این کشور را در اکوادور را رواج می دهند.

به طور کلی، مطبوعات در انعکاس عقاید سیاسی تمایل چندانی نسبت به حفظ استقلال خود و عدم وابستگی به احزاب خاص از خود نشان نداده اند و البته نقش برجسته ای در جهت دهی به افکار عمومی مردم این کشور ایفا نموده اند.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا