خانه / آشنایی با اکوادور / نظام آموزشی در اکوادور

نظام آموزشی در اکوادور

آموزش-اکوادور

هدف اصلی برنامه های آموزشی در اکوادور، تطبیق نظام آموزشی با نیازهای جامعه، به ویژه نیازهای اقتصادی بر اساس توزیع جغرافیایی جمعیت است.

نظام آموزشی اکوادور در دوران استعمار بر اساس ایجاد یک نظم مذهبی پایه گذاری شد و کنترل آن از طریق کلیسا صورت می پذیرد. بر اساس این نظام، آموزش هنر، صنایع دستی و تا حدودی خواندن و نوشتن برای گروهی از مردم سرخپوست پیش بینی گردید. فرزند اقشار بالای جامعه نیز در دانشگاه ها به تحصیل فقه و فلسفه مشغول بودند.

پس از پایان دوران استعمار، مفهوم آموزش همگانی، طرفدارانی یافت به طوری که در قرون ۱۹ و ۲۰، نظام آموزشی، انتظام بیشتری یافت و شکل مشخصی به خود گرفت. در اواسط قرن ۱۹، مدارس عمومی گسترش یافت لیکن تا سال ۱۹۶۰ تحصیل یکی از راه های کسب شهرت و تامین نیازهای اقشار مرفه و متوسط جامعه محسوب می گشت.

نظام آموزشی از دهه ۱۹۶۰ در جهت افزایش کیفیت، ‌دچار تحول گردید و به موازات آن نرخ باسوادی را نیز افزایش داد.

نظام آموزشی اکوادور از پیش دبستانی، دوران آموزش ابتدایی، ‌دبیرستان و آموزش عالی تشکیل شده است. دوره های آموزش ابتدایی و متوسط هر یک ۶ سال می باشد. البته دوره متوسط از دو دوره سه ساله تشکیل شده است.

در مدارس حجم کتب درسی کم بوده لیکن ساعت کلاسها طولانی تر از حد معمول و بیشتر روش یادداشت برداری مرسوم است. ضمنا شروع سال تحصیلی در نواحی کوهستانی از ماه اکتبر تا ماه ژوئیه و در نواحی ساحلی از ماه آوریل یا مه تا ماه ژانویه می باشد.

مدارس ابتدایی و دبیرستانها توسط دولت، شهرداریها و یا بخشی خصوصی اداره می شود. آموزش توسط شهرداریها بایستی تحت نظارت وزارت آموزش عمومی باشد که توسط ناظران دولتی کنترل می شود.

مشارکت بخش خصوصی که حتی برخی از موسسات خارجی را نیز شامل می شود در امر آموزش رو به افزایش است. بخش خصوصی هنگامی مجاز به اعطای دیپلم می باشد که وزارت آموزش امتحان نهایی را برگزار کند. همچنین مدرسین بایستی تابع اکوادور و از حسن شهرت برخوردار باشند.

از نظر مالی، شهرداریها و دولت مرکزی در تامین مالی امر آموزش مشارکت دارند. شورای استانی در تجهیز مدارس و ساخت آن سهیم هستند و شهرداریها نیز باید درصدی از هزینه ها را تامین نمایند. البته بخش خصوصی ممکن است از کمکهای مالی دولت و شهرداریها نیز برخوردار گردد.

در اداره دانشگاه ها نوعی خود مختاری وجود دارد و همین امر نقش مهمی در مبارزه علیه اتوکراسی و یا استبداد ایفا نموده، لیکن همین موضوع هنگام نیاز به تغییر ساختارهای سنتی و نحوه آموزش باعث ایجاد مقاومت از سوی کادر مدیریت دانشگاهی می گردد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا