خانه / آشنایی با اکوادور / تاریخ سرزمین / سابقه تاریخی تشکیل جمعیت در اکوادور

سابقه تاریخی تشکیل جمعیت در اکوادور

بومیان-اکوادور

از سال ۱۵۳۲ اکوادور بعنوان مستعمره اسپانیا شناسایی شده است. قبل از ورود اسپانیایی ها، بخش زیادی از نواحی ساحلی و کوهستانی توسط اقوام “اینکا” به تصرف درآمده بود. آنها امپراطوری بزرگ خود را از پایتخت خود در جنوب پرو اداره می کردند. اینکاها از طریق رواج یک زبان واحد به نام “کِچوا” حاکمیت خود را بر متصرفات خود اعمال می کردند.

نقل و انتقالات جمعیت از نقطه ای به نقطه دیگر توسط اینکاها به منظور تثبیت قدرت امپراطوری، چندان موثر واقع نشد و کیتو (پایتخت فعلی اکوادور) که پایتخت پادشاهی سرخ پوستان بود به مرکز استان شمالی امپراطوری اینکا مبدل شد.

زمانی که اسپانیایی ها وارد این منطقه شدند، جنگی برای بدست آوردن تاج و تخت امپراطوری در جریان بود. “سباستین د – بنالکاسار” اینکاها را در شمال شکست داد و کیتو را پایتخت کرد خود کرد و یک حکومت محلی مستعمراتی تشکیل داد که بین سال های ۱۷۱۰ – ۱۵۳۶ و ۱۷۳۹-۱۷۲۲ به حکومت “نایب السلطنه پرو” و بین سالهای ۱۷۲۲-۱۷۱۰ و ۱۸۲۲-۱۷۳۹ به حکومت نایب السلطنه گرانادای جدید (که پایتخت آن “سانتافه د- بوگوتا” یعنی پایتخت فعلی کشور کلمبیا بود) وابسته بود.

با توجه به فاصله جغرافیایی کیتو از لیما و بوگوتا، ‌امکان خود مختاری به تدریج فراهم گردید. در خلال این مدت یعنی تا سال ۱۸۲۲ (سال استقلال) اسپانیایی ها املاک زیادی را تصرف نموده و توانسته بودند تسلط کاملی بر سرخ پوستان بیابند و مذهب کاتولیک را در این سرزمینها رواج دهند.

اسپانیایی ها نظیر قوم اینکا در مناطق معتدل کوهستانی سکنی گزیدند و نیروی کارگر خود را نیز از آنجا تامین می کردند، تا پایان دوران استعمار کمتر از ۱۰ درصد جعیت اکوادور در مناطق ساحلی متمرکز بودند و به جز تغییر مذهب آنها به کاتولیک، کار موثری در تغییر منش زندگی بومیان انجام ندادند.

در این دوره، ساختار اجتماعی اکوادور طبقاتی و هرم گونه بوده و نخبگان متشکل از نوادگان فاتحان اسپانیایی بر بخشهای مهم جامعه نظیر بهداشت و آموزش مستولی بودند. بدنه هرم را دورگه ها و سرخ پوستان که بعضا به شهرهای کوچکتر مهاجرت نموده بودند، تشکیل می داد و در قاعده هرم قشر پایین اجتماع یعنی سرخ پوستان و سیاهپوستان قرار داشتند که از نظر اقتصادی نیروی کار را تامین می کردند. در این طبقه آمیختگی نژادی بین سرخپوستان و سیاهپوستان (که به عنوان توسط اسپانیایی ها به این سرزمین آورده شده بودند) به چشم می خورد.

به مرور زمان و همراه با سایر مستعمرات منطقه، یک جنبش استقلال طلب در اکوادور به رهبری “سیمون بولیوار” به منظور آزادسازی کشورهای آند با اسپانیایی ها به جنگ پرداخت و بالاخره موفق شد با فرماندهی “آنتونیو خوزه د- سوکره” در جنگی که در می ۱۸۲۲ در “پیچینچا” به وقوع پیوست قوای اسپانیا را به سختی شکست دهد.

پس از استقلال، اکوادور به همراه کلمبیا و ونزوئلا، فدراسیون “کلمبیای بزرگ” را تشکیل دادند لیکن چند سال بعد در روز ۱۲ ماه می سال ۱۸۳۰ اکوادور به تبعیت از ونزوئلا از فدراسیون مزبور جدا شد و جمهوری آزادی و مستقل اکوادور را تشکیل داد.

اکوادور علیرغم دستیابی به استقلال، از نظر اجتماعی کمتر دچار تغییر شد و نظام امور همچنان در دست عده قلیلی از سفید پوستان باقی ماند و سرخپوستان نیز نیروی کار را تشکیل می دادند و همچون دورگه ها از امکانات رفاهی کمی برخوردار بودند.

در اواسط قرن نوزدهم عامل جدیدی زندگی اجتماعی مردم اکوادور را متحول ساخت و آن توسعه اقتصادی در مناطق ساحلی مبتنی بر صادرات محصولات کشاورزی در منطقه گرمسیری استوایی بود. طبقات ثروتمند ساحلی با توجه به بکر بودن زمینها، آنها را حصارکشی نمودند. جنگهای کوچکی هم بین آنها و مردم ساکن در نواحی کوهستان رخ داد که از نظر تاریخی نقش ویژه ای در شکل گیری جامعه سیاسی این کشور ایفا نموده است.

در نیمه دوم قرن نوزدهم راه آهن و سیستم آموزشی توسعه یافت و به تدریج در نیمه اول قرن بیستم رشد اقتصادی، شکل گیری طبق متوسط کوچکی را موجب گردید. همچنین با افزایش امکانات ارتباطی و حمل و نقل، جوامع روستایی و شهری ارتباط بیشتر با یکدیگر یافتند که در نتیجه فرصتهای آموزشی جدیدی ایجاد گردید و نرخ باسوادی را افزایش داد. این امر به نوبه خود به مشارکت بیشتر مردم در امور سیاسی منجر شد.

در نیمه دوم قرن بیستم ساختار شغلی جمعیت به تدریج متحول می شود. در سال ۱۹۷۲ دسترسی به نفت در شرق کشور و به موازات آن راه اندازی صنایع جدید از قبیل پتروشیمی، برق، نساجی و مواد غذایی و نیز صادرات محصولات کشاورزی نظیر موز و کاکائو اقتصاد کشور را شکوفا ساخت و در مجموع رفاه اجتماعی مردم را در پی آورد.

شایان ذکر است از نظر ساختارهای اجتماعی هنوز در بین مردم اکوادور همچون گذشته خانواده و رابطه خویشاوندی نقش مهمی ایفا می کند.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا