خانه / اخبار / اکوادور کاهش فقر را در دستور کار«سلاک» قرار می‌دهد

اکوادور کاهش فقر را در دستور کار«سلاک» قرار می‌دهد

celac

«ریکاردو پاتینیو» وزیر امور خارجه اکوادور روز گذشته طی کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که این کشور آمریکای جنوبی امیدوار است که سومین اجلاس جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک) روی زیرساخت‌ها، فناوری و علم متمرکز باشد.

وزیر امور خارجه اکوادور در این خصوص خاطرنشان کرد: آمریکای لاتین به افزایش شدید سرمایه‌گذاری خود در بخش زیرساخت، تحقیق و توسعه و بهبود سطح دانشگاه‌های خود برای دستیابی به پیشرفت نیازمند است و این باید در اولویت دستور کاری «سلاک» قرار بگیرد.

پاتینیو در رابطه با سطح علمی در آمریکای لاتین، نسبت به اینکه فقط ۴ دانشگاه این منطقه در میان ۲۰۰ نهاد آموزشی برتر جهان قرار دارند ابراز تاسف کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اکوادور که کشورش امسال ریاست موقت «سلاک» را از کاستاریکا تحویل می‌گیرد، از این سازمان درخواست کرد به جای بحث و مذاکره درباره انبوهی از مسائل و نرسیدن به نتیجه نهایی، روی یک سری از امور و موضوعات دست یافتنی تمرکز کند.

دولت اکوادور طی دوران ریاست خود در سازمان مذکور روی ۴ موضوع اصلی تمرکز خواهد کرد که شامل زیرساخت، علم و فناوری، کاهش فقر و معماری مالی جدید می‌باشد.

اکوادور به دیگر کشورهای منطقه در خصوص توسعه یک سیستم واحد پرداخت منطقه‌ای و بانک جنوب پیشنهاداتی ارائه خواهد داد و امکان ایجاد صندوق پول جنوب را نیز به بحث و گفت‌وگو خواهد گذاشت.

پاتینیو در نهایت افزود: ایده کلی این است که منطقه واقعا رشد کند، به پیشرفت دست یابد، عدالت اجتماعی برقرار شود و بتواند در سطح بین‌المللی و شرایط احترام‌آمیزی با دیگر سازمان‌های جهانی مذاکره کند.

سومین اجلاس «سلاک» که رؤسای جمهور و نمایندگان ۳۳ کشور آمریکای لاتینی در آن شرکت خواهند کرد، امروز و فردا در شهر «سن آنتونیو دِبِلن» واقع در ۱۵ کیلومتری «سن خوزه» پایتخت کاستاریکا با شعار «باهم می‌سازیم» برگزار خواهد شد.

سازمان «سلاک» در فوریه سال ۲۰۱۰ به منظور مقابله با بحران اقتصادی با حضور ۳۳ کشور جامعه آمریکای لاتین و حوزه کارائیب در مکزیک تاسیس شد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا