خانه / اخبار / اکوادور طرح آمریکایی «ایجاد جوامع دموکراسی» را مداخله‌جویانه خواند

اکوادور طرح آمریکایی «ایجاد جوامع دموکراسی» را مداخله‌جویانه خواند

رئیس-جمهور-اکوادور

طی نشست ابتکار جهانی کلینتون، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا از تصمیم جدید خود درباره ایجاد ۶ مرکز در آمریکای لاتین، کشورهای جنوبی صحرای آفریقا، خاورمیانه و آسیا خبر داد. بر اساس این تصمیم، «اوباما» قصد دارد با جذب همکاری و کمک سیاستمداران سراسر دنیا شرایط را به‌ گونه‌ای مهیا سازد که طی آن رهبران آینده جوامع مدنی همسو با سیاست‌های آمریکا انتخاب شده و به عنوان دست‌نشانده آن به حکومت پردازند.

«رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور اکوادور تأکید کرد که این طرح «اوباما» به بهانه حمایت از آزادی، همانند اقدامات مداخله‌جویانه وی در امور داخلی ونزوئلا، بولیوی، اکوادور و سایر کشورها به منظور پایان دادن به تحولات تاریخی می‌باشد.

«کوره‌آ» جوامع دموکراسی «اوباما» را به آژانس ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی (یو‌اس‌اید) تشبیه کرد که به عقیده وی، یک سازمان با پشتیبانی مالی تمام مخالفان دولت‌های مترقی می‌باشد.

«یو اس اید» دارای سابقه بحث‌برانگیز در کشورهای آمریکای لاتین بوده که از جمله آن‌ها: اخراج آن توسط دولت بولیوی به دلیل ایجاد توطئه، محکومیت یک پروژه از این آژانس آمریکایی توسط دولت کوبا به دلیل ایجاد تشویش و کودتا در این کشور و همچنین متهم کردن این آژانس به حمایت مالی از گروه‌های مخالف و دخالت آن در سیاست داخلی اکوادور از سوی دولت این کشور می‌باشند.

رئیس جمهور اکوادور درخواست اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (اوناسور) بر ایجاد مراکز نوآوری برای دادن درس‌هایی به ایالات متحده آمریکا درباره حقوق بشر و بین‌الملل، دموکراسی و آزادی بیان را در پیش گرفت.

«کوره‌آ» معتقد است که واشنگتن باید درباره مواضع داخلی خود پیرامون مسائلی همچون مجازات اعدام، تبعیض‌نژادی و تحریم‌های یک‌جانبه علیه کوبا که نمایانگر نقض تمام قوانین حقوق بین‌المللی می‌باشد، تجدیدنظر کند.

به گزارش فارس، تمایل کشورهای منطقه آمریکای لاتین به ایجاد ساختارهای جدید منطقه‌ای، استمرار حمایت از سیستم چندقطبی جدید در نظام بین‌الملل از طریق فعال‌گرایی در سیاست خارجی، نفی نظام سلطه، باعث از بین رفتن فرصت حضور آمریکا در حیات خلوت خود شده است.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا