خانه / اخبار / اکوادور در انتظار مذاکره با سوئد بر سر پرونده «آسانژ»

اکوادور در انتظار مذاکره با سوئد بر سر پرونده «آسانژ»

آسانژ

«ماریا فرناندا اسپینوسا» نماینده دائم اکوادور در سازمان ملل در «ژنو» گزارش داد که این کشور در انتظار برقراری مذاکرات با سوئد درباره پرونده «جولیان آسانژ» مؤسس سایت ویکی‌لیکس که بیش از ۲ سال تحت پناهندگی سیاسی در سفارت اکوادور در لندن قرار دارد، می‌باشد.

اسپینوسا تصریح کرد: پس از این‌که سوئد اظهار‌نظرهای مقامات اکوادور از انجام مکانیسم‌های ضروری برای اجرای عدالت درباره این پرونده را به طور مثبت پذیرفت، اکوادور باب مذاکره با این کشور درباره آسانژ را باز می‌بیند.

وی افزود: پس از تسلیم سوئد در برابر فرآیند دوره‌ای وضعیت حقوق بشر (UPR) و پذیرفتن توصیه‌های اکوادور، امکان مذاکره با این کشور درباره آسانژ وجود دارد.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۲ به علت ترس از استرداد وی به سوئد، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد؛ سوئد پیشتر وی را به اتهام آزار جنسی تحت پیگرد قانونی قرار داده بود.

علاوه بر این، سوئد قصد داشت وی را به علت اقدامات افشاگرانه به ایالات متحده آمریکا تحویل دهد.

اسپینوسا تاکید کرد که سوئد مشورت‌های کیتو درباره لزوم انجام اقدامات کارآمد و صریح برای اعمال عدالت درباره این پرونده را مثبت تلقی کرده است.

وی در ادامه گفت: در صورتی‌ که سوئد راه و روش‌های اعمال عدالت را بپذیرد راه برای پیشبرد مذاکرات ۲ جانبه درباره پرونده آسانژ باز خواهد شد.

آسانژ تمامی اتهامات خود را رد کرده و اطمینان می‌دهد که صدور فرمان دستگیری او از سوئد تنها یک نقشه فریبنده برای تحویل دادن او به ایالات متحده آمریکا است.

در سال ۲۰۱۰ اسناد محرمانه‌ای پیرامون خشونت‌ها و بی نظمی‌های مرتکب شده توسط آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق به وسیله آسانژ در سایت جنجالی «ویکی لیکس» منتشر شد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا