خانه / اخبار / انتقاد اکوادور از طولانی شدن روند دادرسی «آسانژ» در سوئد

انتقاد اکوادور از طولانی شدن روند دادرسی «آسانژ» در سوئد

آسانژ-و-چامسکی-1

«ریکاردو پاتینیو»، وزیر امور خارجه اکوادور روز گذشته با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود دادستانی سوئد را به علت حدود ۱۰۰۰ روز دیرکرد در تصمیم‌گیری درباره تحقیقات پیرامون «جولیان آسانژ» مؤسس سایت جنجالی ویکی‌لیکس مورد انتقاد قرار داد. وی از ژوئن سال ۲۰۱۲ (خرداد ۹۱) در سفارت اکوادور در «لندن» پناهنده شده است.

وزیر امور خارجه اکوادور در این خصوص خاطرنشان کرد: اگر دادستانی سوئد ۱۰۰۰ روز پیش پیشنهاد اکوادور مبنی بر شنیدن اظهارات «آسانژ» در سفارت را می‌پذیرفت، هم در هزینه صرفه‌جویی زیادی صورت می‌گرفت و هم دیگران کمتر به زحمت می‌افتادند.

پاتینیو تصریح کرد: از اولین روزی که آسانژ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد، از دادستانی سوئد درخواست کرده‌اند که در همین مرکز به اعترافات وی گوش کند اما این تقاضا نادیده گرفته شد.

وی همچنین اذعان داشت: منطق برای شنیدن اظهارات آسانژ طی ۱۰۰۰ روز اخیر این بود که روندهای قانونی و دادگاهی می‌توانند به طول بینجامند و اگر ۵ سال هم به درازا بکشند چه اتفاقی می‌‌افتد؟

علاوه بر این، «ماریان نای» داستان کل سوئد روز گذشته درخواستی به وکلای «آسانژ» ارسال کرد و خواستار بازجویی از وی در «لندن» شد.

«پرس ساموئلسون» وکیل مؤسس سایت ویکی لیکس نیز تصریح کرد که موکل وی اینکه توسط قضات سوئدی در سفارت اکوادور در لندن مورد تحقیق و بازجویی قرار بگیرد را خواهد پذیرفت.

در سال ۲۰۱۰ اسناد محرمانه‌ای پیرامون خشونت‌ها و بی نظمی‌های مرتکب شده توسط آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق به وسیله «آسانژ» در سایت جنجالی «ویکی‌‌لیکس» منتشر شد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا