خانه / اخبار / افشای گزارشی از عاملان کودتا علیه رئیس‌جمهور اکوادور

افشای گزارشی از عاملان کودتا علیه رئیس‌جمهور اکوادور

دادستان-اکوادور
«گالو چیریبوگا» دادستان کل اکوادور گزارشی درباره تحقیقات انجام شده طی سال‌های اخیر پیرامون عاملان اصلی کودتای نافرجام ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰ (۸ مهر ۱۳۸۹) بر علیه «رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهور ارائه خواهد کرد.

خبرگزاری «آندس» در این خصوص نوشت: دادستان کل طی تحقیقات خود اعلام کرد که این کودتای شکست خورده بی‌دلیل رخ نداده بلکه به منظور بی‌ثبات‌سازی دولت دموکراتیک در کشور صورت گرفته است.

در پی این کودتای نافرجام در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰ در اکوادور، تاکنون حدود ۱۰۸ نفر طی ۲۲ حکم قضایی دادگاه این کشور محکوم شده و مشخص شد که ۵۴ علل، آن‌ها را مجبور به انجام ایجاد کودتا و اغتشاش در این روز ساخته است.

طی این محاکمه‌های قضایی جرایمی همچون سوء قصد به جان یک مقام عالی‌رتبه، ایجاد توطئه و شورش، هجوم به امنیت داخلی و ایجاد فتنه و تعلیق در خدمات عمومی در کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

علاوه بر تحقیقات دادگاه‌های قضایی، یک کمیسیون تحقیق ایجاد شده توسط رئیس‌جمهور کشور نیز در حال بررسی عاملان اصلی این کودتا که توسط گروهی از نیروهای پلیس که قصد داشتند زندگی «کوره‌آ» را در معرض خطر قرار دهند و از سوی اپوزیسیون این کشور هدایت می‌شدند، می‌باشد.

در ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۰ (۸ مهر ۱۳۸۹)، مردم اکوادور شاهد شورش و توطئه نیروهای پلیس این کشور آمریکای‌ جنوبی علیه دولت «رافائل کوره‌آ» بودند.

حادثه زمانی رخ داد که فرماندهان شورشی پلیس علیه تصویب قانونی که از مزایا و حقوق آنها می‌کاهد و حتی دولت «کوره‌آ» نیز در مجلس با آن مخالف بوده دست به اعتراض زدند و هنگامی که رئیس جمهوری برای گفت‌‌و‌‌گو با آنها به پادگان رفت، او را ربوده و به مدت ۱۲ ساعت در بیمارستان پلیس گروگان گرفتند. آنها سپس فرودگاه را بسته و اقدام به اغتشاش و ناآرامی در خیابان‌های «کیتو» و چند شهر دیگر کردند.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا