خانه / تیتر یک / افزایش همکاری‌های اکوادور و چین در پی کاهش قیمت نفت

افزایش همکاری‌های اکوادور و چین در پی کاهش قیمت نفت

اکوادور-چین

«رافائل کوره آ» رئیس جمهور اکوادور طی مصاحبه‌ای مطبوعاتی در پکن پایتخت چین اعلام کرد: اگزیم بانک چین ۵ میلیارد دلار برای توسعه پروژه‌های مالی مختلف در سراسر این کشور آمریکای لاتینی اختصاص داده است.

کوره آ در سفر خود به چین با مدیران بانک‌های این کشور به منظور افزایش همکاری‌های مالی در مورد پروژه‌های انرژی تجدید پذیر دیدار کرد.

رئیس جمهور اکوادور افزود: مدیران اگزیم بانک چین مایل به ادامه کمک‌های مالی خود به اکوادور هستند و سرمایه گذاری آن‌ها در کشور ما نمونه‌ای برای آمریکای لاتین و دیگر کشورهای جهان است.

کوره آ که اولین رئیس جمهور اکوادوری است که سفر رسمی به چین داشته در ادامه تصریح کرد: سرمایه گذاری‌های چین در پروژه‌های مالی مختلف به رشد اقتصادی کشور ما کمک خواهد کرد و سود حاصل از این پروژه‌ها در راستای پیشرفت و توسعه اکوادور اختصاص داده خواهد شد.

وی پس از دیدار با مدیران بانک‌ها در پکن اعلام کرد: دولت اکوادور ۴ درصد از هزینه‌های دولتی این کشور را با توجه به کاهش قیمت نفت قرار می‌دهد و این واقعیت وجود دارد که تغییر قیمت نفت ادامه خواهد داشت.

کوره آ بیان کرد: هنگامی که قیمت نفت بسیار کاهش می‌یابد بر روی درآمد مالی اثر می‌گذارد به طوری که باید تدابیر خاصی به ویژه در بخش‌هایی که در زنجیره تولید ملی نیستند اتخاذ گردد.

وی همچنین در این سفر با « ژانگ شیائودونگ» مدیر پارک علم و فناوری زانگوانسون چین با هدف تقویت روابط سازمانی بین «زانگوانسون» و دانشگاه تازه تاسیس شده «یاچای» که اولین مرکز تحقیقات و فن‌آوری اکوادور است دیدار کرد.

در طول این سفر، «رنه رامیرز» وزیر آموزش عالی، علوم، فناوری و ابتکار اکوادور اشاره کرد که از طریق موافقتنامه‌های سازمانی و دانشگاهی اخیر، چین کمک هزینه تحصیلی بیش از ۳۰۰ دانش آموز اکوادوری را فراهم کرده است.

از زمانی که کوره آ به عنوان رئیس جمهور اکوادور انتخاب شد آموزش عالی به ویژه در زمینه فن‌آوری در این کشور توسعه یافته است.

در سال ۲۰۱۳، ۱٫۸۳ درصد از هزینه‌های عمومی اکوادور به عنوان یک درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور در زمینه آموزش عالی به کار گرفته شد که در بین کشورهای آمریکای جنوبی بیشترین مقدار را دارا بوده است.

کوره آ در مجموع ۴ روز را برای استحکام روابط دیپلماتیک و تجاری بین اکوادور و چین و همچنین برای حضور در اجلاس سلاک-چین که روزهای پنجشنبه و جمعه ۸ و ۹ ژانویه ( ۱۸ و ۱۹ دی) برگزار می‌شود در پکن باقی خواهد ماند.

منافع اقتصادی چین در آمریکای لاتین در حال رشد می‌باشد؛ اما این توسعه روابط با تهدیداتی توسط دخالت خارجی که عمدتا از سوی ایالات‌متحده آمریکا بوده روبروست.

کشورهای آمریکای لاتین برای خارج شدن از انحصار و سلطه قدرت‌های بزرگ همچون آمریکا، هر کدام به نوعی با مذاکره‌های تجاری و اقتصادی با کشورهای پیشرفته آسیایی در جهت خارج شدن از سلطه و دخالت‌های آمریکا در امور کشورشان، قدم‌های بزرگی بر می‌دارند.

چین به دلیل مازاد تجاری هنگفت خود از یک سو و ذخیره داخلی بالا از سوی دیگر، دارای امکانات فراوانی برای سرمایه‌گذاری است؛ از این رو بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین خواهان ایجاد تبادلات با این کشور هستند.

قراردادهای عمده اقتصادی چین در این منطقه از سال ۲۰۰۹ افزایش یافت.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا