خانه / تیتر یک / ازسرگیری مذاکرات سیاسی بین اکوادور و آمریکا در سال جاری

ازسرگیری مذاکرات سیاسی بین اکوادور و آمریکا در سال جاری

پرچم-اکوادور--آمریکا

«ریکاردو پاتینیو» وزیر امور خارجه اکوادور ضمن ابراز تاسف از این‌که تاکنون مذاکره با آمریکا گام‌های موثری را برای این کشور در بر نداشته گفت: امیدوار است که در سال جاری با برقراری مذاکره سیاسی با ایالات متحده آمریکا، روابط کیتو – واشنگتن از سر گرفته شود.

پاتینیو تصریح کرد که موضوعات مورد توافق بین این دو کشور نیازمند حل و فصل‌هایی است تا به نتیجه برسد؛ وی معتقد است که نهایی کردن توافق نامه‌هایی که با «روبرتا جاکوبسن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در طول سفر وی به اکوادور در نوامبر ۲۰۱۴ صورت گرفته بستگی به کار دیپلماتیک «ناتالیه سلی» سفیر اکوادور در واشنگتن دارد.

به گفته وزیر امور خارجه اکوادور، تلاش‌های آمریکا برای قرار دادن شرط‌هایی در بخش تجاری از جمله موضوعاتی است که بین این دو کشور هنوز حل و فصل نشده است.

وی افزود: مانع دیگر در روند مذاکرات بین این دو کشور درخواست کیتو برای استرداد برادران «ویلیام» و «روبرتو ایسائیاس» که توسط دادگاه اکوادور به جرم اختلاس بانکی محکوم شدند و از سال ۲۰۰۰ میلادی در آمریکا اقامت دارند، می‌باشد.

ارتباط کیتو با پرونده «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار سایت ویکی‌لیکس و «ادوارد اسنودن» کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موضوع دیگری است که روابط بین این دو کشور را پیچیده کرده است.

اکوادور درباره مداخله آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) در بمبارانی که در ماه مارس ۲۰۰۸ به منظور از بین بردن یکی از مقرهای نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) در مرز اکوادور رخ داد از آمریکا توضیحاتی خواسته اما همچنان پاسخی دریافت نکرده است.

پاتینیو در ادامه گفت: با وجود آنکه مذاکره سیاسی اکوادور- آمریکا با سرعت مورد انتظار پیش نمی‌رود اما روابط در برخی حوزه‌ها از جمله همکاری علمی- تکنولوژیکی با دانشگاه‌های خصوصی آمریکایی توسعه یافته است.

وی همچنین بر پیشرفت اندکی درباره موضوع مهاجرت اکوادوری‌ها به خصوص کودکان که با استقبال صمیمانه آمریکا موجه شد، تاکید داشت.

روابط بین واشنگتن – کیتو در آوریل ۲۰۱۱ به سطح کاردار کاهش یافت؛ این مساله در پی افشای اسناد دیپلماتیک ارسال شده از سفارت آمریکا در پایتخت اکوادور توسط سایت «ویکی‌لیکس» و گزارش سفیر آمریکا از وجود فساد در ساختار پلیس اکوادور رخ داد.

دولت اکوادور پس از این افشاگری ضمن ابراز مراتب نارضایتی شدید خود خواستار ارائه توضیح رسمی دولت آمریکا در این باره شد؛ پس از عدم ارائه پاسخ منطقی از سوی واشنگتن، دولت اکوادور «هدر هاجز» سفیر آمریکا را از خاک این کشور اخراج کرد و واشنگتن نیز در اقدامی تلافی‌جویانه خواستار خروج سفیر اکوادور از آمریکا شد.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا