خانه / اخبار / آغاز تحقیقات جدید درباره عاملان کودتا علیه رئیس جمهور اکوادور

آغاز تحقیقات جدید درباره عاملان کودتا علیه رئیس جمهور اکوادور

کودتا

«رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور اکوادور اعلام کرد که دولت این کشور یک تحقیق جدید درباره عاملان کودتای سپتامبر ۲۰۱۰ (۸ مهر ۱۳۸۹) که قصد ترور وی را داشتند در پیش خواهد گرفت و این تحقیق شامل بخشی از مطبوعاتی که اطلاعات نادرست در این باره انتشار دادند نیز خواهد شد.

کوره‌آ در طول یک مراسم نظامی در حومه شهر «کیتو» (پایتخت اکوادور) گفت: ما تحقیقات لازم را درباره این کودتای صورت گرفته در سال ۲۰۱۰ انجام خواهیم داد؛ چرا‌که این گونه اقدامات نمی‌توانند بدون مجازات رها شوند.

یک کمیسیون تحقیق در اکوادور مشخص کرد که قبل از کودتای ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰، مطبوعات روحیه منحرف نیروهای پلیس درباره قانون خدمات عمومی که شامل گروهی از نظامیان بازنشسته بود را تشدید کردند و این باور را ساختند که این قانون بر روی دستمزد و پاداش‌های ارتش و نیروهای پلیس تاثیر می‌گذارد.

کوره‌آ ضمن متهم کردن بخشی از مطبوعات در پی تلاش برای بی‌ثبات کردن اکوادور از فرماندهی نظامی این کشور پرسید چه کسانی این کمپین دروغین در ۳۰ سپتامبر را سازماندهی کردند و در پی تداوم آن می‌باشند، آن‌ها کجا هستند.

رئیس جمهور اکوادور تصریح کرد که این سوالات باید پاسخ داده شوند؛ زیرا این میکروفون‌ها و قلم‌های برخی از رسانه‌ها خون افراد بی‌گناهی را در پی داشته است.

انجمن سردبیران روزنامه‌های اکوادور تمام این اتهامات را که رسانه‌ها به دنبال سرنگونی دولت و ترور رئیس جمهور این کشور هستند را رد کردند.

در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰ فرماندهان شورشی پلیس علیه تصویب قانونی که از مزایا و حقوق آنها می‌کاهد و حتی دولت «کوره‌آ» نیز در مجلس با آن مخالف بوده دست به اعتراض زدند و هنگامی که رئیس جمهوری برای گفت‌‌و‌‌گو با آنها به پادگان رفت، او را ربوده و به مدت ۱۲ ساعت در بیمارستان پلیس گروگان گرفتند. آنها سپس فرودگاه را بسته و اقدام به اغتشاش و ناآرامی در خیابان‌های کیتو و چند شهر دیگر کردند.

انتهای پیام/

Share

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا